Kültürümüzde Zenne

Kültürümüz

Unulla Köyünde, Düğünlerde Uygulanan ZENNE Ne Manaya Gelmektedir?

Zenne Nedir?

Zenne, eski geleneksel göçebe Türk geleneğinde düğünlerde ve şenliklerde kadın kıyafetiyle geleneksel olarak kadın gibi oynayan erkeklere verilen isimdir. Karagöz gibi tiyatro sergisi hâsıl olduğunda kadın rolüne çıkan erkeklere zenne denir.

Düğünlerde Zenne

Türk geleneğinde kadınların düğünlerde erkeklerin önünde oynaması hoş görülmezdi. Bu sebeple erkekler arasından kadın kıyafetli ve kadınlar gibi kıvırtarak oynayan erkek oyunculara zenne denirdi. Zenne farsça kadın manasına gelmektedir.

Orta Oyununda Zenne

Karagöz oyunundaki bütün kadınlara genel olarak Zenne denir. Bir elinde yelpaze, çiçek ya da şemsiye taşır. Oyunlarda genellikle genç zenneler gönül işlerinde koşar, yaşlı olanlar ise dırdırcı ve kocalarını usandıran tiplerdir (Karagözün karısı, Hacıvatın karısı) Klasik Karagöz oyunlarında zenne isimleri, Salkım İnci, Şallı Natır, Nuridil, Dimyat Pirinci, Şekernaz, Yedi dağın çiçeği Hasıra sıçtının kızı Rabiş, Cemalifer, Hürmüz Hanım, Dürdane Hanım, Şetaret (Arap halayık), Dilber, Nâzikter vs.)’tir.

Düğünlerimizde uygulanan “Zenne” geleneği, Unulla [Ürünlü] köyünde uygulanan örf-adetlerin Eski Orta Asya Türk göçer kabilelerinden kalan yitik mirasımız olduğu manasına gelmektedir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret103335
Aspendos Anfi Teater
Aspendos Teater
Reklam
Dincer Ertekin

 Hayatta herşeyi başarabilirsin,Ama her başarının'da bir bedeli vardır,Bu bedelin hesabını vermeye hazırmısın?

unutmadıklarımız
günlük burç
Site Yazarları
  

 Site :Editörü     Adem Şahin 

   

 Haber Yazı: 

Ünal Şahin

   

Nostaji Yazar:

 Dinçer Ertekin

   

(Araştırmacı yazar) Editörü: Muhammed TANDOĞAN