(Unulla)Gelenekleri ve Kültürleri

 

 
 

 

 

Gelenek ve Görenek

       Köy halkı, gelenek ve görenekleri gereği birlikte yaşamayı sever. Eskiye göre az da olsa, akşamları komşu ziyaretleri ve imece geleneği devam etmektedir. Bayram arifesinde topluca mezarlık ziyareti yapılır. İmkanlar ölçüsünde, cenaze mutlaka köy mezarlığına kaldırılır. Yine imkânlar ölçüsünde köyün dışında çalışanları köylerini ziyaret ederlerler. Yalnız kendi düğünlerini değil, komşu köy düğünlerinide birlikte yaparlar.

Ekonomik durum:

        Komşu köylerde olduğu gibi halk, geçimini Tarım ve hayvancılıkla sağlar(Son yıllarda bunda gözle görülür azalma olmuştur). Ekime ve dikime elverişli topraklar oldukça azdır. Köy halkının büyük bir kısmı, Antalya, Bursa, İstanbul gibi bazı illerde tarım ürünleri ticareti yaparak geçimlerini sağlarlar. Köyün boşalmasının nedeni Ekonomik yetersizliktir.

Tarımla uğraşanların yetiştirdiği ürünlerin başlıcaları: Buğday, Arpa, Nohut, Mercimek, Burçak gibi tahıllarla: Üzüm, İncir, Elma, Nar, Ayva, Badem, Badem, Ceviz,  Dut, Kiraz, Erik gibi meyveler ve Fasulye, Bakla, Soğan, Patates, Bamya gibi sebzelerdir.  Bazı sebze meyvelerden Salça ve Pekmez yapılır. Az miktarda sebze ve meyve İbradı, Ormana, Başlar, Avasun’a (Yaylaalan) satılır.

 Bazanda Buğday, Arpa, Pamuk, Bamya gibi ürünlerle değiştirilir. Üretilen tahıllar, çoğu ailelere yetmez, Konya’dan arabalarla tahıl getiren esnaflar, böyle ailelerin tahıl ihtiyacını karşılarlar. Hayvancılık ve hayvan ürünleri, tarımdan sonra köyün ve çevresinin başlıca geçim kaynağıdır.     

     Köyde en çok Kılkeçisi ve Sığır olmak üzere köyün, Tavuk, Arı, At, Katır, Eşek gibi hayvanlar beslenir. Hayvancılık ve tarım ilkel usullerle yapılır.

    Son yıllarda pullukla sürüm, doğal ve suni gübreyle gübreleme, ilaçlama, Batoz ile hasat gibi yenilikler görülmektedir. Köyde dokumacılık, Marangozluk, Yapı ustalığı, Demircilik gibi el sanatları mevcuttur. Fakat bu işlerle uğraşan azdır. Komşu köy Ormana’daki Kooperatifi örnek alan köylüler, böyle bir Kooperatif kurma çabasındadır. Köyde Hızar atelyesi, iki Bakkal bulunur. Bakkalda satılan mallar genellikle Konya’dan alınır.

Kültür durum

        Köy halkının çoğu okuma yazma bilmektedirler. Okuma yazma bilmeyenler çok yaşlılar ve arasında %10 oranında rastlanmaktadır. Köyde Cumhuriyet’ten bu yana okul vardır. Yeni okul binası, halkın ve devletin işbirliği ile 1956 yılında yapılmıştır. Üç dershaneli, beş sınıflıdır. İlkokul’dan şimdiye kadar 409 kişi mezun olmuştur. Halen eğitim ve öğretim 95 öğrenci ve 3 öğretmen ile sürdürülmektedir. Son yıllarda azda olsa orta ve yüksek öğretime devam edenler vardır. Köyde topluma hizmet eden birde camisi vadır.

        Ürünlü’lü olan Ali Himmet Berki, Yargıtay başkanlığına kadar yükselmiştir. Oğulları Osman Fazıl Berki Devletler Hukuku Profesörü, Şakir Berki Toprak Hukuku Profesörü olarak Ankara Hukuk Fakültesi’nde Öğrenim Üyesidir. Bunların çocukları da çeşitli yüksek okullarda öğrenim görmüş ve hala görmektedir. Ayrıca köyden 1 Yüksek Mühendis, 1 İktisatçı, 2 Doktor, 15 İlokul Öğretmeni yetişmiştir    

     İ T Ü Maden Fakültesi’nde de 2 öğrenci öğrenim görmektedir. Köyün Bursa, Antalya, İstanbul illeriyle olan ilişkilerinden dolayı kültür ve sanat anlayışında hissedilir derecede değişiklik göze çarpmaktadır.

(9)

(Halk arasında “Değişim” olarak nitelendirilen Sebze-Meyve, Tahıl değişimi, gelişen teknoloji’den yararlanılması ve tarım ile uğraşımın az olması sebebiyle, artık yapılmamakla birlikte, son yıllarda gtarımı geliştirme çalışmaları sürdürülmekte)

(10)

(Köy nüfusunun azalması ve tarımla uğraşan kesimin azalması dolayısı ile bu hayvanların sayısında gözle görülür şekilde azalma olmuştur ve ayrıca, Devletin hayvancılığı teşvik projesine ilgi, yok denecek kadar az olmuştur)

(11)

(Köyde kurulan Kooperatif , uzun bir zaman  faaliyet gösterdi. Daha sonra ise Kooperatif de satılan mallar, ulaşımın kolaylaşması nedeniyle Antalya ilinden  getirtilmeye başlandı).

(12)

(Bu bilgiler 1970 yıllarda yapılan araştırmalardan alınmıştır)


Sağlık durumu  :

     Köy halkı imkanlarının elverdiği ölçüde beslenmektedir. Şehirle olan ilişkilerinden dolayı beslenme durumları olumlu yönde gelişmektedir. Başlıca yemekleri: Tarhana çorbası, Bulgur pilavı, Un çorbası, Kuru fasulye, Nohut, Mercimek, Makarna (Genellikle el yapımı), Pirinç çorbası, Sütlü bulgur çorbası, Pirinç pilavı ve mevsime göre daha birçok yemek çeşitleri.

     Köylü, tatlı ihtiyacını Pekmez ve incirden sağlar. Peynir, Çökelek, Yumurta ve Soğan, kırda ve tarım işlerinde çalışırken başlıca katıklarıdır. Köyün içme ve kullanma suyu bakımından iyi sayılmazdı, fakat köylünün elbirliğiyle ve D.S.İ.nin yardımıyla yeni çeşmeler yapıldıklarından, su kullanım şebekesi şehir su şebekesini aratmamaktadır. Köyün çeşme ve altı kuyusu vardır. Bunlardan çoğunun suyu, yaz mevsiminde azalır ve kurur. Fakat çeşmelerden olan Savas ve Beyis adlı çeşmeleri, yaz ve kış mevsimlerinde devamlı akmaktadırlar. Başlıca temizlik maddeleri: Su, Sabun,  Kil ve Meşe külüdür.  Son yıllarda deterjan ve çamaşır sodası da kullanılmaktadır. Ahırlarda biriken gübreleri tarlalara götürülmekte veya satılmaktadır. Koruyucu aşılara halk ilgi gösterip aşılanmaktadır.


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004-den 2009"Muhatarlık seçimine kadar - Sacit Aslan
2009-Zeki Alper

 


Coğrafya

Antalya iline Manavgat Avasun yolundan 105 Km., Akseki ilçesine 35 Km. Akseki istikametinden 180 km   uzaklıktadır.

İklim

Yazları çok sıcak, kışları ise çok soğuk ve karlı geçer. Ancak bitki örtüsü olarak Akdeniz İkliminde görülen maki florası yanında çam ve meşe bulunur. Yaz aylarında, çok olmasa da, yağış görülür.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret103335
Aspendos Anfi Teater
Aspendos Teater
Reklam
Dincer Ertekin

 Hayatta herşeyi başarabilirsin,Ama her başarının'da bir bedeli vardır,Bu bedelin hesabını vermeye hazırmısın?

unutmadıklarımız
günlük burç
Site Yazarları
  

 Site :Editörü     Adem Şahin 

   

 Haber Yazı: 

Ünal Şahin

   

Nostaji Yazar:

 Dinçer Ertekin

   

(Araştırmacı yazar) Editörü: Muhammed TANDOĞAN