Altınbeşik Magara Tarihcesi

 Mağara Girişi

                                                                                                                           

 Magara Taslı Yol

 

 Yeraltı serveti

                 
ALTINBEŞ1K-DÜDENSUYU Mağarası:

Ürünlü köyü yakınında, ilk kez 1966 yılında Dr.Temuçin Aygen tarafından keşfedilen ve bir kaç katlı olan Altınbeşik - Düdensuyu Mağarası, yeraltından Beyşehir Gölü ile bağlantılıdır. Mağaraya 200 m uzunlukta bir yeraltı gölü üzerinden botla girilebilmekte ve gölün sonunda 44 metrelik dikey bir traverten oluşumu üzerinden ikinci kata çıkılmaktadır. Burada da 130 m uzunlukta ince, uzun sığ bir göl başlamaktadır. 2. katın sonuna kadar küçük gölcükler yer almaktadır. Son yıllarda  yapılan ölçümler sonucunda hesaplanan toplam uzunluğu 1.840 m’dir.
    Mağaraya Akseki-lbradı-Ürünlü yolu ve. Manavgat-Yaylaalan-Ürünlü köyü dağ yolu olan iki yoldan ulaşılabilir. Altınbeşik mağarasına, Ürünlü köyünden bir patika yoluyla 1-1,5 saatte, arabayla ise daha kısa zamanda gidilebilir. (13)

        Mağara, içindeki sarkıtlar, dikitler, traverten gölleri ve benzeri oluşumlarla turistik önem taşır. Ancak, mağaraya giriş zor olması nedeniyle, beraberinde özel teknik greçler olması gerekir. Ağızdan yaklaşık 200 m içerilere kadar uzanan gölden sonra özel çiviler çakılarak çıkılabilen 44 mlik traverten duvara ulaşılır.

   Ürünlü Köyü yakınlarında Yeraltı serveti olan 1.840 metre uzunluğundaki Altınbaşak (Altınbeşik) mağarası hakkında araştırmacıların anlattıkları şöyle: “ İp merdivenin aluminyum basamaklarından ortalama 44 metrelik bir dikliğe tırmanıyoruz. Lambalarımız, girintili, çıkıntılı kaygan kayaları aydınlatıyor. Altımızda, ürkütücü bir karanlığın içine gömülmüş yeraltı gölü var. 130 metre boyu, 20 metre kadar derinliği olan bu gölü kauçuk botlarla geçmiştik. Şimdi kah tırmanarak, kah kauçuk sandallarla aşarak derin ve karanlık yeraltına iniyoruz.  Ürünlü-Düdensuyu (Altınbeşik) mağarasındayız.

     İçinde sayısız göller bulunan bu yeraltı sistemi, halen yurdumuzun bilinen en büyük mağarasıdır. Büyük giriş ağzından itibaren, mağaradaki kademeli göller üzerinde 1600 metre kadar ilerleyebildik. Göllerin ve yer yer parlayan kayaların haşmeti, insanı ürperten bir görünüşü vardı”

Yeraltında bir PAMUKKALE:

“ Ürünlü-Düdensuyu (Altınbeşik) mağarası, Denizli çevresindeki PAMUKKALE’nin yeraltında meydana gelmiş çok büyük çapta bir benzeri.  Sanki yer yarılmışta, yer yüzündeki PAMUKKALE buraya girmiş gibi birbirlerine benziyorlar.  Sonra dahası da var: Ürünlü-Düdensuyu (Altınbeşik) mağarası ile gölleri, Çekoslowakya’daki dünyanın en güzel ve en ünlü “Punkwa” mağarası ve yeraltı gölünden daha büyük. Bunun Turistik değeri tahmin edilemeyecek kadar önemli. Yol durumu halledildiği ve mağaranın Turistik bölge haline sokulabildiği takdirde, Düdensuyu mağarası herkesin merakla koşup görmek isteyeceği doğal değerlerimizden biri olacak”


 Mağara içinde köprü

Toroslardaki Mağaralar:

“ Sarp bölgelerdeki mağaraların vahşi güzelliği var. Karanlıkta katran gibi görünen yeraltı göl ve nehirlerinin suları ışık tutulunca bir kristal gibi mavi-yeşil pırıltılar veriyor. Toroslar içinde bulunduğumuz Değirmenini ve Körükini mağaralarının görünüşleri böyle.

     Beyşehir’in Dalayman köyü(Çamlık köyü) dolaylarında olan bu mağaralarda Uzunsu deresi geçiyor. Tıpkı arka arkaya olan tünellerden Tiren’in geçişi gibi. Birinden çıkıp öbürüne giriyor, sonra düzlüğe kavuşarak akıp gidiyor.

     Biz 1967 yılı Ağustos ayında Fransız, İngiliz araştırma guruplarıyla bu iki mağarayı bir baştan öbür başa kauçuk sandallarla geçtik. Batıp çıkan nehir, Dalayman köyü(Çamlık köyü) dolaylarında iki defa yeraltına girerek mağaralardan geçen Uzunsu deresi, Derebucak batısında Gembos ovasına gidiyor. Dere, çukur olan Gembos ovasını kış aylarında suladıktan sonra ovanın güney sınırındaki düdenlerde (Su yutan delik) iki büyük mağaraya giriyor ve kayboluyor. Burada kaybolan Uzunsu, 8 Km.kadar güneydeki Boyalı Bucakta yeniden yer yüzüne çıkıyor, sonra tekrar Küçük Sabuca’da yeraltına giriyor.

     21 Kilometre kadar yeraltında akan Uzunsu, Ürünlü Köyü yakınlarındaki Düdensuyu (Altınbeşik)mağarasından çıkarak Manavgat Çayı’na karışıyor.

      Sizde görüyorsunuz: Yeraltında başka bir dünya var. Türkiye’nin yeraltı doğal güzellikleri, enaz yer üstü güzellikleri kadar büyüleyici. Mesele bunları değerlendirebilmekte. Renk ve sessizlik cenneti olan başta Altınbeşik Mağarası olmak üzere diğer mağaraların tadına doyabilmek için içlerine girip görmek şart”                                              

    (Ürünlü Köylüleri ’nin ifadelerine göre, Altınbeşik mağarasını sahiplenmek isteyen Gödene köyü ileri gelenleri tarafından, yol çalışmaları başlatılır ve önemli ölçüde mesafe kaydedilir. Bu sahiplenmeyi önlemek için büyük bir mücadele başlatan Ürünlülü ve İbradılı ileri gelenler,  BAKİOĞLU İnş.Haf.Tur.Tic.Ltd.Şti. sahibi Ali Rıza Bozkurt’un fahri çalışmasıyla, çok kısa bir zaman içerisinde mağaranın önüne kadar arabayla ulaşımı sağlamayı başarmışlardır. Altınbeşik mağarasının yolunun genişletilmesi ve, ulaşım kolaylığının sağlanması için  2009yılında çalışmalar başlatılmış ve bu çalışmalar halen devam etmektedir)

                         Kaynak: ünal ibrahim Şahin  

                    DEUTSCHLAND/BERLİN 

     
     

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret103335
Aspendos Anfi Teater
Aspendos Teater
Reklam
Dincer Ertekin

 Hayatta herşeyi başarabilirsin,Ama her başarının'da bir bedeli vardır,Bu bedelin hesabını vermeye hazırmısın?

unutmadıklarımız
günlük burç
Site Yazarları
  

 Site :Editörü     Adem Şahin 

   

 Haber Yazı: 

Ünal Şahin

   

Nostaji Yazar:

 Dinçer Ertekin

   

(Araştırmacı yazar) Editörü: Muhammed TANDOĞAN