Unulla ırmağında Alabalık Avlama yöntemi

 

 

 

Unulla Irmağında ALABALIK


Alabalığı avlamak, kelimenin tam anlamıyla bir kovalamacadır. Hele bu alabalık, dere alabalığı ise. Karşınızdaki sazan değil, alabalıktır. Yani zeki ve fiziksel uyarıcılara karşı çok hasas bir yaratıktır. Çünkü sese, ışığa yada gölgeye hemen savunmacı bir tepki verir. Oltayı hemen yutmaz bazen burnu ile sertçe vurarak kontrol eder. Ama bu durum bizi yıldırmaz. Bilakis avlanma için daha da teşvik eder. Alabalık avına çıkan insan, bir süreliğine gerçek hayata ara verir. Bir taraftan kafasının içini derleyip toplarken bir taraftan farklı bir aleme kapı açar.

  Alabalık Nasıl Avalanır

Alabalık, değişik tipteki olta ve ağlarla hazırlanan tuzaklarla avlanır.
Biz kelebek olta ile avlanmayı çok severiz. Yöremizde siyah yada kırmızı benekli çelik yada altın renkli kelebek oltalar çok revaçtadır. Her yöre kendi habitatının böceğine benzeyen kelebek oltayı kullanır. Bu, balıkların oltayı daha kolay tanımasını sağlar. Akıntının tersine yürüyerek akıntı yönünde olta atmakta fayda vardır. Çünkü alabalık genelde akıntıya ters yönde kaçar. Kıyıya fark edilmeyecek kadar yaklaşmak gerekir.

Alabalığın
nasıl avlandığını,  iyi bilmediğimiz için bu konuyu anlatacak en iyi Rehber ÖNER YAZICI dır. Alabalığın en iyi ne ile yakalama taktiğini,Dayısı AHMET YAZICIDAN  alarak bir çığır açmış ve PROF ÖNER  YAZICI olarak ünlenmiştir.


  Kelebek (Kaşık-Mepps) Olta: Derelerde akıntıya karşı çekildiğinde kaşığı dönen ve suyun içinde alabalığa böcük gibi görünen bir oltadır. Sürekli atıp çekmek gerekmektedir
Irmakta Alabalık Avı
Ürünlü  Köyü’nden olanlar ister istemez hayatlarının bir bölümünde alabalık ile haşır neşir olur. Bir şekilde gündemine girer. Bizim için önce büyüklerimizin sıklıkla geçmişlerini andıkları ve hatıralarını dillendirdikleri sohbetlerin vazgeçilmez mevzusuydu. Sonra bir eğlence ve tutku halini aldı. Zaman ilerledi bir kaçış ve bazılarımız içinse bir varış yolu oldu. ADEM ŞAHİN için  bir kaçış yolu. ÖNER YAZICI için bir varış yolu oldu.
 Kimimiz avlar, kimimiz. Pişirir Bazıları sadece yer, bazısı ise bakar.
Çevre köyler de farklı değildir. Ortak bir uğraştır bizler için.
ÜRÜNLÜ KÖYÜ alabalığını ve Irmak serinliğini cömertçe sunar. Halk arasında kırmızı benekli (
Salmo trutta fario) olarak anılan alabalığı oldıukça lezizdir ve sağlık için çok faydalıdır.

  


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret103335
Aspendos Anfi Teater
Aspendos Teater
Reklam
Dincer Ertekin

 Hayatta herşeyi başarabilirsin,Ama her başarının'da bir bedeli vardır,Bu bedelin hesabını vermeye hazırmısın?

unutmadıklarımız
günlük burç
Site Yazarları
  

 Site :Editörü     Adem Şahin 

   

 Haber Yazı: 

Ünal Şahin

   

Nostaji Yazar:

 Dinçer Ertekin

   

(Araştırmacı yazar) Editörü: Muhammed TANDOĞAN