Antalya Merkez

 

 

YİVLİ MİNARE

Yivli Minare Yivli Minare, Antalya'daki ilk İslam yapılarındandır. XIII. yüzyıla ait bir Selçuklu eseridir. Kaidesi kesme taştandır. Gövde kısmı tuğla ve firuze renkli çinilerden yapılmıştır. 8 Yivlidir. Minare günümüzde Antalya kentinin sembolü durumuna gelmiştir. Yüksekliği 38 m. olup 90 basamaklı bir merdiven ile çıkılmaktadır.

                                         ANTALYA YAT LİMANI

                                   
 
                                          ANTALYA KALE İÇİ
 
 
                                     KONYA ALTI PLAJI
 
  
                                    LARA DÜDEN ŞELALESİ
 

 ANTALYA DÜDEN ŞELALESİ

    Antalya’nın turistik potansiyelini artıran doğal güzelliklerden biri de Toros dağlarının güneyindeki kaynaklardan çıkan akarsuların, geçtikleri yerlerde veya denize dökülürken oluşturdukları inanılmaz güzellikteki çağlayanlardır.

“İskender Şelalesi” de denilen, Antalya şehir merkezinin kuzeyinde, merkeze yaklaşık 10 km mesafede coşkun akan bir doğa harikasıdır Düden Şelalesi. 20 m yükseklikten dökülen suyun kaynağı, şelaleye 22 km uzaklıkta olan “Kırkgöz Mevkii”dedir.

Suyunun geçtiği topraklara hayat veren Düden, 10 Km sonra tüm güzelliği ve doğallığı ile Lara’dan Akdenize dökülmektedir. Burası Aşağı Düden Şelalesi olarak adlandırılmaktadır. Larayolu üzerinde, Karpuzkaldıran Plajı yakınlarından, hemen yanında bulunan “Gençlik Parkı”ndan veya herhangi bir deniz aracından Düden çayının yaklaşık 40 m yüksekliğindeki bir falezden su bulutu halinde denize dökülmesi ile oluşan muhteşem güzellikteki manzarayı seyredebilirsiniz.

Sık ağaçlı ve yemyeşil görünümü ile Düden Şelalesi’nin bulunduğu Kepez Mesire Yeri’nde, piknik, restoran, kafeterya, otopark, hediyelik eşya, Ptt imkanları da mevcuttur. Belediye Halk otobüsü ve minibüslerle ulaşım mümkündür. Bu “Mesire Yeri ve Piknik Alanı” Antalya’nın en güzel çağlayanlarından birini barındırır. Şelalenin döküldüğü yerin hemen altındaki mağaraya inilerek, arkadan da izlenebilen manzara tek kelime ile muhteşemdir. Kepez Mesire yerinde, görülmeye değer antik kaya mezarları da mevcuttur. Ayrıca şelalenin düştüğü yerdeki tabandan da kaynak suyu çıkmaktadır.

 

 


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret103335
Aspendos Anfi Teater
Aspendos Teater
Reklam
Dincer Ertekin

 Hayatta herşeyi başarabilirsin,Ama her başarının'da bir bedeli vardır,Bu bedelin hesabını vermeye hazırmısın?

unutmadıklarımız
günlük burç
Site Yazarları
  

 Site :Editörü     Adem Şahin 

   

 Haber Yazı: 

Ünal Şahin

   

Nostaji Yazar:

 Dinçer Ertekin

   

(Araştırmacı yazar) Editörü: Muhammed TANDOĞAN